Lokalizacja

Jeziora

Dom położony jest w Kaszubskim Parku Krajobrazowym wśród 14 jezior, usytuowany nad brzegiem największego na Kaszubach jeziora Raduńskiego.

Jeziora Raduńskie o potężnej rynnie długości 16 km, dzielą się jednak na dwie części jeż. Raduńskie Górne i jez. Raduńskie Dolne. Obie "Radunie", bo tak są określane w nazewnictwie lokalnym łączą się groblą, po której biegnie droga Kartuzy-Bytów. Owa grobla i droga wcina się w wysoczyznę między jeziorami Raduńskimi, nazywa się Wrotami Kaszubskimi.

Jezioro Raduńskie Dolne ma długość 10 km, szerokość 1,5 km i głębokość 35 m. Szczególnie interesujący jest brzeg zachodni, bogaty w zatoczki, cyple i półwyspy. Płynąc lub wędrując z południa na północ spotkamy kolejno: niewielki półwysep o lokalnej nazwie "Świński kłód", piękny kilku kilometrowy półwysep Hel, którego ramię osłaniają dwa wewnętrzne jeziorka - Łączyńskie i Nierzestwo czy też zalesiony, rezerwatowy, wyniosły grodziskową Górą Zamkową półwysep Pask.

Malownicze tereny Kaszubskiego Parku są wielką atrakcją turystyczną i mogą być celem całodziennych wycieczek pieszych, rowerowych lub wodnych.


Wykonanie i administracja www - eximius.pl© Andrzej Zawadzki, 2009-2012. Wszelkie prawa zastrzeżone